افغانستان

یوناما: مقامات حاکم در افغانستان در قبال همه شهروندان مسوول هستند

دفتر هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به مناسبت روز «جهانی حقوق بشر» از مقامات حاکم در افغانستان خواسته تا تعهدات حقوق بشری را به عنوان سنگ بنای یک آینده باثبات ، صلح‌آمیز و مرفه پذیرفته و از آن حمایت کنند.

یوناما روزیکشنبه، نوزدهم قوس با نشر اعلامیه‌ای به مناسبت روزجهانی حقوق بشر یک بار دیگر بر رعایت حقوق زنان و دختران در افغانستان تاکید کرده است.

در اعلامیه‌ی این سازمان گفته شده که مقام‌های حکومت سرپرست مسوولیت گسترده‌تری در قبال همه افغان‌ها به منظور ترویج و پیشتبانی از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران دارند.

رزا اوتونبایوا، رییس یوناما با اشاره به اینکه افغانستان به عنوان کشور عضو معاهدات بین المللی حقوق بشر است تاکید کرده که برای رفاه,انسجام و ثبات آینده افغانستان باید حقوق بشر خفظ شود.

به گفته این سازمان با وجود بهبود وضعیت امنیتی در نتیجه کاهش خشونت‌های مسلحانه ، وضعیت حقوق بشر در افغانستان پس از سال ۲۰۲۱ همچنان «وخیم» است.

دفتر معاونیت سازمان ملل مقامات حاکم در افغانستان را به نقض سیستماتیک حقوق زنان و دختران در افغانستان متهم کرده افزوده است که بیشتر آنها از زندگی روزمره و عمومی طرد شده‌اند.

گفتنی است که از دهم دسامبر به عنوان هفتاد و پنجمین سالگرد اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر گرامی داشت می شود.

ازسوی هم در اعلامیه‌ی یوناما در کنار نقض زنان و دختران در افغانستان به «بازداشت خودسرانه، تهدید، و سانسور مدافعان حقوق زنان » اشاره شده است.

این در حالی است در دوسال گذشته شماری بزرگ از نهاد‌های حقوق بشری خواهان رعایت حقوق بشر در افغانستان به ویژه حقوق زنان و دختران شده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا