افغانستانجهان

هشدار پوتین به بریتانیا: از دادن مهمات حاوی یورانیم ضعیف به اوکراین خودداری کنید

به دنبال تأیید خبر سپردن برخی مهمات حاوی یورانیم ضعیف از سوی وزارت دفاع بریتانیا به اوکراین، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، هشدار داده که اگر این وعده عملی شود، مسکو واکنش نشان خواهد داد.

الجزیره گزارش داده که پوتین پس از دیدار با شی‌جین پینگ، همتای چینی‌اش که در مسکو به‌سر می‌برد، این هشدار را به بریتانیا داده است.

رییس جمهور روسیه گفته است: «اگر این اتفاق بیافتد روسیه باید واکنش نشان دهد، با توجه به این که غرب در حال حاضر به‌طور جمعی شروع به استفاده از تسلیحات دارای اجزای هسته‌ای کرده است.»

در همین حال، خبرگزاری‌های روسیه گزارش داده‌اند که سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور، گفته که تصمیم اخیر بریتانیا گام‌های کمتری برای آغاز درگیری هسته‌ای بالقوه بین روسیه و غرب باقی‌ گذاشته است.

اما وزارت دفاع بریتانیا گفته است که گلوله‌های زره‌پوش برای دهه‌ها تجهیزات استاندارد بوده و ربطی به سلاح‌های با قابلیت هسته‌ای ندارد.

این وزارت مسکو را به‌خاطر تعبیرش از این گلوله‌های زره‌پوش به‌عنوان سلاح‌های هسته‌ای به ارایه عمدی اطلاعات نادرست متهم کرده است.

این در حالی‌ است که امریکا نیز اخیراً صدور تانک‌های آبرامز به کی‌یف را برای تقویت نیروی دفاعی اوکراین در برابر حملات روسیه آغاز کرده است.

دکمه بازگشت به بالا