افغانستان

وزارت صحت عامه: در یک ماه نزدیک به یک میلیون و 80 هزار نفر به بیماری تنفسی دچار شدند

پس از نشر گزارش سازمان جهانی صحت مبنی بر افزایش بیماری عفونت حاد تنفسی در افغانستان، وزارت صحت عامه حکومت سرپرست نیز افزایش این بیماری را در کشور تائید می‌کند.
شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت عامه حکومت سرپرست به روز سه‌شنبه، 16 میزان در پیام صوتی ضمن تائید افزایش این بیماری در کشور گفت که گراف بیماری تنفسی در نقاط مختلف کشور افزایش یافته است.
به گفته سخنگوی وزارت صحت عامه حکومت سرپرست، نزدیک به یک و میلیون 80 هزار نفر در ماه نخست سال جاری میلادی به بیماری تنفسی دچار شده اند.
سازمان جهانی صحت به تازگی با نشر گزارشی از افزایش بیماری عفونت حاد تنفسی در دو هفته اخیر ماه جنوری سال جاری میلادی در افغانستان خبر داده و گفته است که در این دو هفته نزدیک به ۸۴ هزار مورد بیماری حاد تنفسی در کشور به ثبت رسیده است.
در این گزارش سازمان جهانی صحت همچنان آمده است که از اول جنوری تا ۲۷ ماه جاری ۱۶۰ هزار و ۷۵۶ مورد بیماری عفونت حاد تنفسی در افغانستان ثبت شده که از این میان ۳۸۳ تن به علت این بیماری در ۳۴ ولایت افغانستان جان باخته اند.
با این همه به گفته سخنگوی وزارت صحت عامه، میزان تلفات ناشی از بیماری های تنفسی در سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، به دلیل ایجاد مراکز صحی جدید در نقاط مختلف کشور، کاهش یافته است. به گفته او این موضوع را گزارش سازمان جهانی صحت نیز تائید می‌کند.
سازمان جهانی صحت هشدار داده که تنفس هوای آلوده و سمی ممکن خطرات جدی همچون سکته، امراض قلبی، سرطان شش، نفس تنگی و سایر امراض مزمن و حاد تنفسی را به دنبال داشته باشد.
با این همه سخنگوی وزارت صحت عامه تاکید کرد، کودکانی که به بیماری تنفسی دچار می‌شوند باید به موقع به مراکز صحی انتقال داده شوند تا از تلفات ناشی از بیماری جلوگیری شود.
گفتنی است که سازمان جهانی صحت، از اول تا پایان سال گذشته میلادی یک میلیون و ۳۸۵ هزار واقعه بیماری حاد تنفسی و حدود ۲۸۰۰ مورد مرگ ناشی از آن را در مراکز صحی تحت پوشش خود در افغانستان ثبت کرده بود.

 

دکمه بازگشت به بالا