آموزشافغانستان

پیام عیدی رهبر طالبان: تلاش نکنید، تغییر نمی‌کنیم

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان که در قندهار مستقر شده، روز سه‌شنبه، ۲۹ حمل، پیام عیدی منسوب به هبت‌الله آخندزاده؛ رهبر این گروه را منتشر کرده است که در آن از عالمان دین خواسته نگذارند مردم با طالبان مخالفت کنند.
در این پیام رهبر طالبان آمده که عالمان دین مکلف‌اند تا مردم را از «بغاوت» در برابر طالبان منصرف کنند.

 

در ادبیات طالبان به معترضان مسلح این گروه «بغاوتگر» گفته می‌شود.

 

رهبر طالبان در این پیام چند صفحه‌ای تاکید کرده که عالمان دین مکلفیت دارند تا با آگاه ساختن و اصلاح مردم آنان را از «بغاوت» در برابر این گروه منصرف کنند.

 

این پیام درست زمانی صادر می شود که اخیرا شهادت شماری از مبارزان راه آزادی کشور به دست جنگجویان طالبان با واکنش گسترده مردم رو به رو شد و هزاران نفر با انتشار وسیع عکس های شهدا علیه عملکرد طالبان ایستادند و با کسانی که در برابر آنان می جنگند ابراز همدلی و همدردی کردند.

 

به این ترتیب، تصور می شود که رهبر طالبان به شدت نگران گسترش قیام های عمومی در آینده است؛ چیزی که از دید او «بغاوت» است و باید به بی رحمانه ترین شیوه ممکن، سرکوب شود.

 

بربنیاد همین نگرانی است که رهبر طالبان، این بار از علمای دینی خواسته تا از تریبون های مساجد به نفع رژيم طالبان، تبلیغ کنند و هرگونه قیام در برابر این رژيم قومی را «بغاوت» بخوانند که شایسته برخوردی خونین و خشونت بار است.

 

البته این صرفا یک فراخوان نمادین نبود؛ بلکه طالبان در عمل نیز اقدامات گسترده ای را برای استفاده ابزاری از علمای درباری و ملاهای محافظه کار به منظور مشروعیت بخشیدن به سرکوب خونبار قیام های مردمی روی دست گرفته اند. در تازه ترین مورد، شماری از «علمای دینی» در پنجشیر در یک اجتماع که از سوی مقام های طالبان در این ولایت، برگزار شد، بر حمایت بی قید و شرط از «نظام اسلامی» تاکید کردند و قیام و مبارزه در برابر رژيم طالبان را «بغاوت» خواندند.

 

ملا هبت‌الله آخوندزاده در پیام عیدی خود با اشاره به مسئولیت عالمان دین در افغانستان به آنان دستور داده که با تبلیغ از طریق منبرهای مساجد، «ارزش‌های نظام اسلامی» را به مردم توضیح دهند.

 

بنابراین از این پس، ملاهای مستقل و منتقد نمی توانند به رسالت تاریخی خود برای بیداری مردم و آگاهی آنان از فتنه و فساد دستگاه سلطه و ستم، عمل کنند؛ آنان یا باید به نفع رژيم حاکم، تبلیغ کنند و یا شغل خود را از دست خواهند داد و منزوی و مطرود خواهند شد.

 

در پیام عیدی رهبر طالبان به اصلاحات قضایی این گروه، فعالیت‌های وزارت امر به معروف و نهی از منکر، تجارت، مداخله کشورهای همسایه و جهان در امور داخلی افغانستان، جمع‌آوری گداها، مکلفیت‌های جنگ‌جویان طالب، آموزش، صحت و تامین امنیت هم پرداخته شده است.

 

از این منظر، رهبر رژيم طالبان در این پیام سعی کرده است در جایگاه «امیرالمؤمنین» طیف وسیعی از موضوعات و زمینه ها را مورد توجه قرار دهد و با برشمردن «دستاوردهای» طالبان در این زمینه ها افکار عمومی، ملاها و ملت را به حمایت از رژيم حاکم، ترغیب کند.

 

در بخش دیگر این پیام، رهبر طالبان گفته که حکومت این گروه خواستار تعامل با کشورهای همسایه و جهان است. در این پیام آمده است: «همان‌گونه که افغانستان نمی‌خواهد در امور داخلی هیچ کشوری مداخله کند، تأکید می‌کند که دیگر کشورها نیز در مسایل و امور داخلی ما مداخله نداشته باشند.»

 

این یکی دیگر از فرازهای مهم پیام عیدی رهبر طالبان است که در آن، او اصل اساسی سیاست خارجی رژیم را تشریح می کند و طی آن، خاطرنشان می سازد که هرگونه تلاش کشورهای خارجی برای تغییر سیاست های رژيم طالبان در حوزه های گوناگون، بیهوده است و حمل بر مداخله خواهد شد؛ بنابراین، کشورهای همسایه و جهان به جای تلاش برای تغییر طالبان باید تعامل با این رژیم را پیشه کنند و به این ترتیب، رژيم طالبان را به مثابه قدرت حاکم به رسمیت بشناسند و از پیامدهای اقتصادی و امنیتی آن سود ببرند.

 

در پیام عیدی رهبر طالبان از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان «بلندترین فریضه» نام برده و تاکید شده که شهروندان و مسئولان طالبان باید با وزارت امر به معروف این گروه، همکاری همه‌جانبه کنند.

 

این فراز نیز در ادامه همان فراز قبلی قابل ارزیابی است و نشان می دهد که ملا هبت الله، اهمیت زیادی به وضع و اعمال بی قید و شرط سیاست های بحث برانگیز و به شدت تندروانه خود و حلقه نزدیک به خویش دارد؛ جریانی که در چارچوب دولت طالبان از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر، رهبری می شود.

 

این نهاد از زمان روی کار آمدن دوباره رژيم طالبان، مرجع صدور و اجرای بسیاری از فرامین، دستورات و سیاست گذاری های افراطی در حوزه های مختلف بوده و وزیر آن یک چهره بسیار تندرو نزدیک به رهبر طالبان است.

دکمه بازگشت به بالا