افغانستان

امدادگران در افغانستان مجبور به باج دهی به طالبان می‌شوند

سی‌بی‌اس نیوز امریکا گزارش داده که امدادگران در سازمان‌های بین‌المللی در افغانستان که از پول امریکا تمویل می‌شوند، مجبور به باج دهی به طالبان می‌شوند.

این شبکه به نقل از کارمندان نهادهای مددرسان بین‌المللی گزارش داده که اگر به طالبان کمک فراهم نکنند، از کار منع می‌شوند.

یکی از کارمندان یک نهاد مدد رسان که به دلایل امنیتی نامش فاش نشده، گفته است: “ما به خانواده‌های فرماندهان پولیس طالبان، والیان و سایر افرادی که از ما می‌خواهند به‌طور خاص به آنان خدمت کنیم، خدمت می‌کنیم.

زمانی یکی از والیان طالبان به یکی از آژانس‌های کمک‌رسانی که با آن قرارداد فرعی داشتیم، گفت که 15 درصد کمک‌ها باید به محافظان او و دیگر پرسنل طالبان برسد و اکنون این یک امر عادی است که ابتدا به طالبان و سپس به غیرنظامیان عادی، خدمت شود.”

حمید خان، از دیگر امدادگران در یکی از سازمان‌های مدد رسان که قرارداد فرعی برنامه جهانی غذا را به دست آورده، گفته است که مداخله طالبان به‌طور فزاینده‌ای کار این سازمان را دشوار کرده است.

این کارگر مددرسان گفته است: “افرادی که بیشتر به این کمک‌ها نیاز دارند زنان باردار، یتیمان، بیوه‌ها و سایر افراد نیازمند کمک هستند، اما طالبان نیز فهرست افراد منتخب خود را تهیه می‌کنند.

اگر ابتدا به آن‌ها خدمت نکنیم، از کار منع می‌شویم، و ده‌ها بهانه برای جلوگیری از کار کلی سازمان‌های غیردولتی ایجاد می‌شود و بقیه نیز کمک‌های مورد نیاز خود را دریافت نخواهند کرد.”

در گزارش آمده، طالبان به‌گونه مستقیم با سازمان‌های مربوط به ملل متحد در ارتباط نیستند و بر سازمان‌های فرعی که قرارداد رساندن کمک‌های بشردوستانه را دارند، فشار می‌آورند.

گزارش افزوده که طالبان از سازمان‌های مددرسان خواهان کمک به خانواده‌های بمب‌گذاران انتحاری و جنگ‌جویان زخمی شده که قادر به کار کردن نیستند، شده‌اند و این خواست‌ها نهادها را با وضعیت شدیدی روبه‌رو کرده است.

 

دکمه بازگشت به بالا