افغانستان

اخراج بی‌رویه پناهجویان افغانستان از ایران همچنان ادامه دارد

رسانه‌های ایرانی به نقل از مقامات این کشور مسئله‌ي اخراج گسترده‌ی پناهجویان افغانستان را تایید کرده و افزوده که در ۹ روز گذشته نزدیک به ۱۴ هزار مهاجر اهل افغانستان اخراج شده‌اند.

ایرنا، خبرگزاری وابسته به رژیم اسلامی ایران در گزارشی که روز دوشنبه، بیست‌ونهم جوزا (یک روز قبل از روز جهانی پناهندگان) به نقل از فرمانده مرزبانی خراسان رضوی گزارش داد که «۱۳ هزار و ۸۷۹ تبعه غیرمجاز کشور افغانستان به دلیل حضور غیرقانونی در کشور، از طریق مرز دوغارون به نماینده کشور افغانستان تحویل داده شدند.»

موج کم‌سابقه‌ی مهاجرت از افغانستان با رویکار آمدن حکومت سرپرست (طالبان) آغاز شد و پاکستان و ایران از عمده‌ترین مقصدهای پناجویان بودند.

اما این دو کشور در برخورد با پناهجویان برخلاف استنداردهای‌ معمول رفتار کردند و از سوی کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان به نقض گسترده‌ی حقوق پناجویان متهم شده‌اند.

خبرگزاری ایرانا همچنان در گزارشی دیگری به مناسبت روز جهانی پناهندگان گزارشی تحت عنوان «ایران، میزبان مهربانی برای پناهجویان» مدعی شده که حدود ۵.۵ تا ۷ میلیون نفر از شهروندان افغانستان به صورت رسمی یا غیررسمی در این کشور زندگی می‌کنند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا