افغانستانجهان

وزیر خارجه ایران: مذاکرات حق‌آبه هلمند در آستانه به نتیجه رسیدن است

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین اظهار نظر خود در مورد تحولات اخیر در روابط با افغانستان، در خصوص حقابه این کشور از دریای هلمند/ هیرمند گفته است که مذاکرات خوبی بین طرفین انجام شده که در حال به نتیجه رسیدن است. امیرعبداللهیان در مورد تنش های اخیر مرزی نیز تأکید کرده به گفته مقامات طالبان، هیچ برنامه هدفمندی در پشت این درگیری ها نبوده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیمای این کشور راجع به مسایل مرزی بین افغانستان وایران و حقابه این کشور از دریای هلمند گفته است: ما حدود 900 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان داریم. از طرفی هم مشترکات فراوان با افغانستان داریم که این مشترکات بر تمام مسایلی که دشمنان دو ملت بخواهند از آن سوءاستفاده کنند، غالب است.
وی افزود: نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران توسعه تجارت و مناسبات اقتصادی با افغانستان است که گسترش روابط تجاری، ایجاد بازارچه های مرزی و دیگر مناسبات اقتصادی بر تقویت روابط و امنیت مرزها تاثیرگذار است.
وزیر خارجه ایران در خصوص تنش های اخیر مرزی میان نیروهای طالبان و مرزبانان جمهوی اسلامی ایران تصریح کرد: «گاهی درگیری پراکنده در بعضی از نقاط مرزی شده، اما مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کرده اند که هیچ برنامه هدفمندی پشت این درگیری ها نبوده است. از طرفی هم برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است».
وی در خصوص تامین حقابه این کشور از دریای هلمند نیز خاطرنشان کرده است: در موضوع حقابه، ما از مسیر حقوقی و سیاسی مسئله را دنبال می کنیم و اخیرا هم آقای کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان و سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل مذاکراتی با طالبان داشته تا این مسئله در مسیر خودش حل شود.
دکتر امیرعبداللهیان اضافه کرده: خوشبختانه طالبان هم مذاکرات خوبی با آقای قمی داشته که به نتایج خوبی دست می یابیم؛ البته بعد از اینکه ابعاد مذاکرات روشن شود، نتایج آن را توضیح خواهیم داد.

اظهارات اخیر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در حالی مطرح می شود که اخیرا مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که مسئله تامین حقابه این کشور از دریای هلمند را به گونه جدی پیگیری می کنند.
از سوی دیگر، در گیر و دار تنش بین دو کشور بر مساله حق آبه پس از سخنان ریاست جمهوری ایران، در هفته جاری نیروهای طالبان با مرزبانان جمهوری اسلامی ایران در بخشی از نقطه مرزی در ولسوالی کنگ ولایت نیمروز درگیر شدند که طی آن دو نفر از هر دو طرف جان باختند.
پس از این درگیری، شماری از رسانه با پخش شایعاتی مدعی شدند که طالبان در صدد آرایش نیروهای نظامی در مرز اسلام قلعه است، اما این ادعا از سوی مقامات طالبان رد گردید.
طالبان تأکید کرده که حسن همجواره و برقراری روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران، از اولویت های سیاست خارجی حکومت افغانستان است، و بر پرهیز از هرگونه درگیری و تنش تأکید کرده است.

دکمه بازگشت به بالا