نماینده سازمان ملل در افغانستان: گفت‌وگو با طالبان به معنای به رسمیت شناختن این گروه نیست

نماینده دبیرکل سازمان برای افغانستان در نشست شورای امنیت تاکید کرد که گفت‌وگو با طالبان به معنای به رسمیت شناختن این گروه نیست. رزا اوتونبایوا گفت هدف ما این است که طالبان را به سمتی ببریم که در راستای قوانین بین‌المللی و فرهنگ افغانستان عمل کند.

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان روز سه‌شنبه (۴ میزان) در این نشست گفت که این گفت‌وگوها نشان می‌دهد که سازمان ملل چقدر تلاش می‌کند تا سیاست طالبان را تغییر دهد.

نشست شورای امنیت درباره افغانستان برگزار شد. نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان در این نشست گزارش داد.

نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفت افغانستان نیم قرن است که در مناقشه و جنگ به سر می‌برد و باید اطمینان حاصل شود که درهای گفت‌وگو بسته نمی‌شود.

او با تاکید بر گفت‌وگوهای میان افغان‌ها افزود: «مردم افغانستان به‌ویژان دختران باید بتوانند در یک جامعه صلح‌آمیز زندگی کنند.»

اوتانبایوا از دیدار و گفت‌وگوی نمایندگان کشورهای اسلامی با مقامات طالبان در خصوص حقوق زنان و آموزش دختران و تشکیل حکومت فراگیر استقابل کرد. او اظهار امیدواری کرد که این دیدارها با طالبان ادامه پیدا کند و جامعه جهانی با این گروه تعامل کند.

خانم اوتونبایوا که ریاست دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، را نیز بر عهده دارد، افزود که تعامل جامعه جهانی با طالبان توسط کشورهای اسلامی میانجیگری شود.

خانم اوتونبایوا تاکید کرد که طالبان بدون مشروعیت داخلی نمی‌تواند مشروعیت جهانی داشته باشد.

او با اشاره به گزارش اخیر یوناما در مورد رفتار طالبان با زندانیان گفت که این گروه حقوق بشر را نقض کرده است.

دکمه بازگشت به بالا