افغانستانجهان

تداوم اعتراضات شبانه در چند شهر ایران؛ افزایش شمار کشته‌شدگان به 470 تن

گزارش‌ها از ایران حاکی است که مناطقی از شهر تهران، بوکان و آبدانان شامگاه شنبه دوازدهم آذر صحنه اعتراضات خیابانی علیه جمهوری اسلامی بود.

به گزارش خبرگزاری کوکچه معترضان شب گذشته در منطقه اکباتان تهران با سر دادن شعارهای انقلابی خواستار سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و برقراری آزادی، دمکراسی، رفاه و آسایش در ایران شدند.

شهروندان معترض، در «ستارخان» تهران نیز فریاد «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور» و «فقر، فساد، گرونی میریم تا سرنگونی» سر دادند.

عاکف دانشجوی عضو «کانون‌های شورشی» در تهران در پیام ویدیویی اختصاصی به «العربیه فارسی» تاکید کرد که شعار «مرگ بر ستمگر چه شاه باشد چه رهبر» در اعتراضات سراسری و خیزش انقلابی مردم ایران تا سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت.

او ضمن تاکید بر اهمیت تدوام اعتراضات تا سرنگونی رژیم گفت کشور در مرحله انقلابی قرار گرفته و این حکومت باید سرنگون و به‌عنوان رژیم «کودک‌کش» در تاریخ ثبت شود.

گروهی از خانواده‌ بازداشت‌شدگان آبدانان، شب گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی فرزندانشان که در جریان اعتراضات ضدحکومتی بازداشت شده‌اند، مقابل دادگستری آبدانان تحصن کردند.

«میزان» مرکز رسانه قوه قضاییه، صبح امروز یک‌شنبه سیزدهم آذر اعلام کرد چهار شهروند این کشور را که خرداد سال جاری بازداشت شده بودند، به اتهام «همکاری با اسرائیل» اعدام کرده است.

حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی چهار شهروندی هستند که پیشتر در ارتباط با «همکاری اطلاعاتی» با اسرائیل و «آدم‌ربایی» به اعدام محاکمه شده بودند. صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز «اعترافات تلویزیونی» این افراد را پخش کرده بود.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه شنبه 12 آذر، در جریان اعتراضات ایران 470 نفر کشته شدند که 64 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18210 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3537 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 584 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1129 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

«میزان» مرکز رسانه قوه قضاییه ایران، صبح یک‌شنبه 13 آذر اعلام کرد چهار شهروند این کشور را که خرداد سال جاری بازداشت شده بودند، به اتهام «همکاری با اسرائیل» اعدام شده‌اند.

حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی چهار شهروندی هستند که پیشتر در ارتباط با «همکاری اطلاعاتی» با اسرائیل و «آدم‌ربایی» به اعدام محاکمه شده بودند.

در رسانه‌های دولتی ایران این افراد به نقش داشتن در «ربودن» منصور رسولی، عضو یگان 840 نیروی قدس و «گرفتن اعتراف» از او متهم شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا