آموزشافغانستان

میزبانی قطر از گفت‌وگو‌ها در مورد آینده آموزش دختران افغان

با آغاز سال جدید آموزشی در افغانستان، رسانه‌های قطر گزارش داده‌اند که دوحه میزبان گفت‌وگو‌ها در مورد آینده آموزش و پرورش در افغانستان و موانع فراراه آن بوده است.

پنین‌سولا، از رسانه‌های قطری، روز سه‌شنبه‌، ۱ حمل، گزارش داده که در این گفت‌وگو‌ها در کنار مسایل دیگر روی تضمین دسترسی همه به آموزش، به‌ویژه دختران، بحث شده است.

در این گفت‌وگوها، دستیار وزیر امور خارجه و مدیر عامل بنیاد آموزش قطر به نماینده‌گی از این کشور، مدیر منطقه‌ای صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در جنوب آسیا، نماینده سازمان آموزشی «نمی‌توان منتظر ماند» و هیأتی از طالبان به ریاست سرپرست وزارت معارف این گروه اشتراک کرده‌اند.

اطلاعات نشر شده حاکی از آن است که اشتراک‌کننده‌گان این نشست روی تضمین حق آموزش برای همه و ایجاد فرصت‌های تعلیمی باکیفیت به تمام دانش‌آموزان در سراسر افغانستان به توافق رسیده‌اند.

در گزارش آمده که دستیار وزیر امور خارجه قطر بر اهمیت گفت‌وگوها به هدف دستیابی به توسعه در عرصه‌های آموزش و صحت در افغانستان تأکید کرده است.

گفته می‌شود که در این نشست هیأت طالبان از تلاش‌های قطر برای کمک به بهبود کیفیت‌ آموزش در تمام مناطق افغانستان، ستایش کرده است.

هنوز معلوم نیست که این نشست می‌تواند درب مکتب‌ها را به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان باز کند یا نه.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب منع شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا