افغانستانجهان

توانایی امریکا برای مبارزه با تروریسم در افغانستان به دو درصد رسیده است

رسانه‌های بین‌المللی به نقل از کارشناسان غربی گزارش داده‌اند که توانایی امریکا برای مبارزه با القاعده و داعش در افغانستان از زمانی که از این کشور خارج شده، به دو درصد محدود شده است.

فاکس‌نیوز ناوقت روز دوشنبه، ۲۱ حمل، به نقل از بیل روجیو سردبیر «مجله جنگ‌ طولانی» گزارش داده که حملات اخیر داعش بیانگر عدم توانایی امریکا در اجرای عملیات‌های ضدتروریستی در افغانستان است.

براساس گفته‌های روجیو، جمع‌آوری اطلاعات و راه‌اندازی عملیات‌ها از راه دور سبب تضعیف توانایی‌های پنتاگون در هدف قرار دادن شاخه خراسان داعش و حلقات مربوط به القاعده در افغانستان شده است.

به باور روجیو، با وجود وعده‌های پیش از خروج امریکا از افغانستان که می‌تواند مبارزه با تروریسم را از راه دور ادامه دهد، از زمان بیرون شدن نیروهای خارجی حملات بر اهداف تروریستی در افغانستان نادر بوده و دلیل آن محاصره خودخواسته امریکا از سوی طالبان است.

سردبیر «مجله جنگ‌ طولانی» تأکید کرده که اسارت ده‌ها امریکایی در نزد طالبان دستان واشنگتن را برای راه‌اندازی عملیات‌های ضد تروریستی در افغانستان بسته است.

او افزوده است: «آن‌ها نمی‌خواهند القاعده را هدف قرار دهند، نمی‌خواهند طالبان را سرکوب کنند. دولت به خود اجازه می‌دهد که گروگان خواست‌های طالبان باشد.»

این کارشناس غربی معتقد است که القاعده در افغانستان زیر سایه و حمایت طالبان فعالیت آزادانه دارد؛ اما شاخه خراسان داعش با فعالیت پنهانی با هر دو گروه در مبارزه است.

این در حالی‌ است که در اوایل سال جاری میلادی جنرال مایکل کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی امریکا، به قانون‌گذاران این کشور هشدار داد که شاخه خراسان داعش می‌تواند تا چند ماه آینده بر اهدافی در امریکا حمله کند.

دکمه بازگشت به بالا