افغانستان

امدادگران در افغانستان مجبور به باج‌دهی به طالبان هستند

رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که امدادگران در سازمان‌های غیرانتفاعی در افغانستان که از پول امریکا تمویل می‌شوند، مجبور به باج‌دهی به طالبان می‌شوند.

سی‌بی‌اس‌نیوز به نقل از کارمندان نهادهای مددرسان بین‌المللی روز جمعه، ۱ ثور، گزارش داده است که اگر به طالبان کمک فراهم نکنند، از کار منع می‌شوند.

یکی از کارمندان یک نهاد مددرسان که به دلایل امنیتی نامش فاش نشده، گفته است: «ما به خانواده‌های فرماندهان پولیس طالبان، والیان و سایر افرادی که از ما می‌خواهند به‌طور خاص به آنان خدمت کنیم، خدمت می‌کنیم. زمانی یکی از والیان طالبان به یکی از آژانس‌های کمک‌رسانی که با آن قرارداد فرعی داشتیم، گفت که ۱۵ درصد کمک‌ها باید به محافظان او و دیگر پرسنل طالبان برسد و اکنون این یک امر عادی است که ابتدا به طالبان و سپس به غیرنظامیان عادی، خدمت شود.»

حمید خان، از دیگر امدادگران در یکی از سازمان‌های مددرسان که قرارداد فرعی برنامه جهانی غذا را به دست آورده، گفته است که مداخله طالبان به‌طور فزاینده‌ای کار این سازمان را دشوار کرده است.

این کارگر مددرسان گفته است: «افرادی که بیشتر به این کمک‌ها نیاز دارند زنان باردار، یتیمان، بیوه‌ها و سایر افراد نیازمند کمک هستند، اما طالبان نیز فهرست افراد منتخب خود را تهیه می‌کنند. اگر ابتدا به آن‌ها خدمت نکنیم، از کار منع می‌شویم، و ده‌ها بهانه برای جلوگیری از کار کلی سازمان‌های غیردولتی ایجاد می‌شود و بقیه نیز کمک‌های مورد نیاز خود را دریافت نخواهند کرد.»

اطلاعات گزارش حاکی از آن است که طالبان به‌گونه مستقیم با سازمان‌های مربوط به ملل متحد در ارتباط نیستند و بر سازمان‌های فرعی که قرارداد رساندن کمک‌های بشردوستانه را دارند، فشار می‌آورند.

گفته می‌شود که طالبان از سازمان‌های مددرسان خواهان کمک به خانواده‌های بمب‌گذاران انتحاری و جنگ‌جویان زخمی شده که قادر به کار کردن نیستند، شده‌اند و این خواست‌ها نهادها را با وضعیت شدیدی روبه‌رو کرده است.

این گزارش در حالی نشر شده که روز گذشته منابع محلی در بامیان از فروخته شدن مواد کمکی از سوی طالبان در بازار آزاد خبر دادند.

پیش از این نیز بارها از حیف‌ومیل و خویش‌خوری در توزیع کمک‌های بشردوستانه از سوی طالبان در ولایت‌های مختلف گزارش شده است.

هفته گذشته نیز بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان گفت که تضمین کرده نمی‌تواند که پول مالیه‌دهنده‌گان امریکایی به دست طالبان نرسد.

دکمه بازگشت به بالا