افغانستانجهان

هشدار امریکا به استرالیا در مورد اتهام جنایات جنگی نیرو‌های این کشور در افغانستان

امریکا به استرالیا هشدار داده است اگر مرتکب جنایات جنگی و نقض حقوق بشر در زمان حضور نظامی‌اش در افغانستان شده باشد، روی روابط و کمک‌های ایالات متحده به این کشور غور خواهد کرد.

فرمانده ستاد مشترک قوای مسلح استرالیا می‌گوید که در سال ۲۰۲۱، نامه‌ای از امریکا دریافت که در آن هشدار داده شده بود اگر نیروهای استرالیایی مرتکب جرایم جنگی ونقض حقوق بشر در زمان حضور نظامی شان در افغانستان شده باشند، روابط بین نیروها و نیز کمک‌های خود با این کشور را بررسی خواهد کرد.

آنگوس کمپبل،فرمانده ستاد مشترک قوای مسلح استرالیا، در این مورد گفته است: «من نامه‌ای از وزارت دفاع امریکا در مارچ ۲۰۲۱ دریافت کردم که در آن هشدارداده شده بود چنانچه نیروهای ویژه استرالیایی مرتکب جنایت ونقض حقوق بشر شده باشند، این سبب خواهد شد تا امریکا کمک به این کشور و روابط بین ایالات متحد واسترالیا را بررسی کند.»

گفتنی است امروز (پنج‌شنبه) محاکمه رابرتزسمیت، سرباز نیروی ویژه استرالیا که متهم به کشتارغیرقانونی غیرنظامیان افغان است، در پایتخت استرالیا آغاز شده است.

رابرتزسمیت درسال ۲۰۱۰ عالی‌ترین افتخار نظامی استرالیا را دریافت کرد. اما به تازگی رسانه‌های استرالیایی گزارش داده‌اند که او در زمان مأموریتش در افغانستان، شش غیرنظامی افغان را کشته است.

دکمه بازگشت به بالا