جهانویدئو

اردوغان: تبدیل اداره موقت به یک دولت فراگیر راه را برای افغانستان هموار می‌کند

رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به اینکه شورای امنیت دیگر ضامن امنیت جهانی نیست، گفت که این نهاد به میدان جنگ استراتژی‌های سیاسی 5 کشور تبدیل شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در روز اول هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک که با حضور سران کشورها و دولت‌ها، وزرا و هیئت‌های کشورهای عضو این سازمان از 19 سپتامبر 2023 با موضوع «احیای مجدد اعتماد و احیای همبستگی جهانی» برگزار می‌شود، سخنرانی کرد.

به گزارش آنادولی ترکیه،او در سخنرانی خود با اشاره به اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد دیگر ضامن امنیت جهانی نیست، گفت: شورای امنیت به میدان جنگ استراتژی های سیاسی 5 کشور تبدیل شده است.
وی همچنین گفت: اردوغان رئيس‌جمهور ترکیه اظهارداشت: مردم افغانستان که نیم قرن است روزهای سختی را سپری می‌کنند. بدون توجه به انگیزه‌های سیاسی نیازمند کمک‌ها و حمایت‌های جدی بشردوستانه هستند. تبدیل اداره موقت در کشور به یک دولت فراگیر که در آن همه اقشار جامعه به طور منصفانه نمایندگی داشته باشند، راه را برای افغانستان هموار می‌کند و در عرصه بین‌المللی پاسخ مثبت خواهد گرفت.


اردوغان با اشاره به اینکه دنیا با آزمایشات و امتحانات جدی‌تری رو در رو است اظهار داشت که جنگ در اوکراین مشکلاتی بسیار جدی ایجاد کرده است.

او گفت: متأسفانه، در مقایسه با ارزیابی‌هایی که سال گذشته در اینجا انجام دادیم، نمی‌توان تصویری خوش‌بینانه‌تر از آینده جهان ترسیم کرد. مشکلات زیادی در جنوب، شمال، شرق و غرب کشورم وجود دارد.

درگیری ها، جنگ ها، بحران‌های انسانی، درگیری‌های سیاسی و تنش‌های اجتماعی بسیاری وجود دارد. مقابله با این چالش های فزاینده همراه با مشکلات اقتصادی جهانی هر روز سخت‌تر می شود.

– مبارزه با تروریسم

اردوغان ادامه داد: وجود تروریسم در سوریه و شمال آفریقا به تمام دنیا ضرر می‌رساند و افرادی چشمشان را به روی تروریسم بسته‌اند. بزرگترین تهدید علیه تمامیت ارضی و وحدت سیاسی سوریه، حمایت آشکار از گروه‌های تروریستی تحت کنترل نیروهای دارای حساب در این کشور است.

او ادامه داد: از ریاکاری کسانی که از گروه تروریستی داعش و گروه های تروریستی مشابه به عنوان پوششی برای منافع خود به ویژه در سوریه و عراق، خاورمیانه و شمال آفریقا استفاده می کنند، خسته شده ایم.

کشورهایی که صرفاً برای منافع سیاسی و اقتصادی خود به همکاری با گروه‌های تروریستی ادامه می دهند، حق شکایت از تروریسم و ​​مشکلات مربوط به آن را ندارند.

– اتحادیه اروپا

رئیس جمهور اردوغان در بخشی از سخنرانی‌اش خاطر نشان کرد: انتظار ما از اتحادیه اروپا این است که به سرعت به تعهدات خود در قبال کشورمان عمل کند و نگرش های دوگانه نسبت به ترکیه باید پایان یابد.

– شورای امنیت سازمان ملل

اردوغان از همخوانی موضوع مجمع عمومی امسال سازمان ملل با اهداف ترکیه ابراز خوشحالی کرده و به سخنان خود اینگونه ادامه داد:

دنیا از پنج (کشور عضو دایمی سازمان ملل) بزرگتر است. شورای امنیت سازمان ملل متحد دیگر ضامن امنیت جهانی نیست، بلکه به میدان جنگ استراتژی‌های سیاسی 5 کشور تبدیل شده است.

او تاکید کرد: ما باید به سرعت نهادهای مسئول تضمین امنیت، صلح و رفاه جهان را تحت رهبری سازمان ملل بازنگری کنیم.

اردوغان ادامه داد: از جامعه بین المللی دعوت می کنیم که استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی را به رسمیت بشناسند و با این کشور روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی برقرار کنند.

ما به طور فزاینده ای به تلاش های خود برای پایان دادن به جنگ در اوکراین از طریق دیپلماسی و گفتگو بر اساس استقلال و تمامیت ارضی این کشور ادامه خواهیم داد.

او در خصوص تحولات در دریای مدیترانه شرقی گفت: ما به حقوق هیچ کس چشم نداریم و نمی گذاریم و نخواهیم گذاشت کسی حقوق ما را نادیده بگیرد.

– مساله فلسطین

اردوغان گفت: صلح دائمی در خاورمیانه تنها با راه حل نهایی برای مشکل فلسطین و اسرائیل میسر است.

برای اسرائیل غیرممکن است که صلح و امنیت مورد نظر خود را پیدا کند مگر اینکه یک کشور فلسطینی مستقل و یکپارچه از نظر جغرافیایی بر اساس مرزهای 1967 ایجاد شود.

– قره باغ خاک آذربایجان است

رئیس جمهور اردوغان در سخنرانی خود تاکید کرد: همانطور که اکنون همه قبول دارند، قره باغ خاک آذربایجان است، تحمیل وضعیتی غیر از این هرگز پذیرفته نخواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: ما از ابتدا از روند مذاکرات آذربایجان و ارمنستان حمایت کرده ایم اما می بینیم که ارمنستان از این فرصت تاریخی استفاده نکرده است.

او افزود: ما با شعار یک ملت، دو دولت از اقدامات آذربایجان که برای حفاظت از تمامیت ارضی این کشور است حمایت می کنیم.

گفتنی است مجمع عمومی امسال با موضوع «احیای مجدد اعتماد و احیای همبستگی جهانی» تشکیل و رهبران در مورد دستور کار 2030، یک برنامه اقدام جهانی برای دستیابی به 17 هدف توسعه پایدار، بحث خواهند کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، مذاکرات مجمع عمومی سازمان ملل را به عنوان «G 193» تعریف کرد و گفت که اولویت او در این مذاکرات “شکستن زمینه جدید” در چارچوب اهداف توسعه پایدار است. در نتیجه مذاکرات، تصویب یک بیانیه سیاسی در این زمینه از جمله انتظارات است.

مبارزه با تغییرات اقلیمی که به عنوان یکی دیگر از موضوعات مهم در این مذاکرات برجسته شد، در اجلاس سران ضرورت گذار از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر در چارچوب برنامه شتاب اقدامات اقلیمی مورد بحث و برسی قرار خواهد گرفت.

در مجمع عمومی، جایی که پاندمی کووید-19 اثر خود را در بحث‌های سال‌های گذشته گذاشت، امسال نیز نشستی با موضوع «آمادگی برای همه‌گیری‌ها» برگزار می‌شود. تمرکز بر تجربه گذشته از همه‌گیری کووید-19 و بهبود نظام مراقبت‌های بهداشتی خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا