جهاننگاه‌ها
موضوعات داغ

فشارها بر اسراییل برای توقف عملیات نظامی در رفح

اسراییل همزمان با پاگرفتن امیدواری‌ها در مورد احتمال آتش‌بس در غزه، با عملیات نظامی در رفح و تصرف تنها گذرگاه زمینی که غزه را با جهان وصل می‌کرد، این امیدواری‌ها را مخدوش ساخت و خود را با واکنش‌های گسترده‌ی جهانی رویارو کرد. در تازه‌ترین مورد، سازمان ملل از «وقوع فاجعه‌ی تمام عیار در غزه» هشدار داده و رییس ادارهٔ استخبارات امریکا نیز با شخص نخست‌وزیر اسراییل در مورد توقف عملیات نظامی در رفح گفتگو کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز گذشته (چهارشنبه، ۱۹ثور) طی یک نشست خبری که در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شده بود به آخرین تحولات غزه واکنش نشان داده و تصرف گذرگاه رفح توسط ارتش اسراییل را نگران کننده خواند.

به گفته‌ی او، «عملیات نظامی در رفح باعث فاجعه انسانی و کشته شدن غیرنظامیان بی‌شماری خواهد شد. رفح مقر عملیات بشردوستانه در غزه است و حمله به آن باعث تضعیف این عملیات می‌شود. حمله به رفح اشتباه راهبردی، فاجعه آمیز و کابوس انسانی خواهد بود.» او همچنان از تمام کشورها خواست که وقوع فاجعه‌ی تمام‌عیار در غزه جلوگیری کنند.

همزمان با این، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات روز گذشته طی یک جلسه‌ی استماعیه گزارش‌ها در مورد توقف ارسال تسلیحات به اسراییل را تایید کرد و فزود که واشنگتن ارسال هزاران بمب به اسرائیل را به دلیل نگرانی از حمله زمینی اسرائیل به رفح پس از بررسی‌ها به تعویق انداخته است.

او همچنان در جلسه استماعیه مجلس سنای ایالات متحده امریکا تصریح کرد که تحویل این بمب‌ها هفته گذشته متوقف شد و تحویل سایر بسته‌های تسلیحاتی هم که قرار بود در کوتاه مدت انجام شود در دست بررسی قرار دارد.

به دنبال این اقدام وزارت دفاع ایالات متحده، فرانس پرس در گزارش خود به نقل از یک مقام اسراییلی نوشت که ویلیم برنز، رییس ادارهٔ استخبارات ایالات متحده و بنیامین نتنیاهو، نخست‌وزیر اسراییل در مورد احتمال توقف عملیات نظامی بر رفح در ازای رهایی گروگان‌ها گفتگو کردند.

در گزارش فرانس پرس به نقل از مقام اسراییلی آمده است: «هر دو جانب احتمال توقف عملیات اسراییل در رفح را در ازای رهایی گروگانان به بحث گرفتند.»

اسراییل در حالی به نگرانی‌های گسترده‌ی بین‌المللی دامن زده است که حماس روز دوشنبه هفته جاری بعد از ماه‌ها رایزنی با طرح پیشنهادیِ آتش‌بسی که از سوی میانجیگران مصری و قطری ارایه‌شده بود موافقت کرد.

طبق گزارش رویترز، این پیشنهاد که حماس با مفاد آن موافقت کرده شامل آتش‌بس در سه مرحله است که طی ادوار آن علاوه بر تبادله‌ی گروگان‌های اسراییلی با زندانیان فلسطینی در اسراییل، ارتش اسرائیل از نوارغزه عقب‌نشینی و بازسازی این نوار باریک ساحلی مطابق طرحی که از پیش توسط قطر، مصر و آمریکا ارایه تهیه شده است، می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است که با مخالفت اسراییل با این طرح پیشنهادی آتش‌بس، مذاکرات در قاهره با حضور هیئت اسراییلی شروع شده است.

دکمه بازگشت به بالا